Project sheet

Non-invasive micro-Raman and SERS analysis of dyes and colorants used in paper-based cultural and historical artifacts: There is no black like black. (atRAM@Nt)

 
Basic information
Slovak title:
Neinvazívna mikro-Ramanova a SERS analýza farbív a kolorantov použitých v kultúrno-historických artefaktoch na báze papiera: Nie je čierna ako čierna. (atRAM@Nt)
Registration No.:
1/0929/16
Source:
Scientific grant agency (Ministry of education, science, research and sport of the Slovak Republic)
Implementation time:
2016 - 2018
Main partner:
Pavol Jozef Šafárik University in Košice
Principal (UVMP):
Strejčková Alena, RNDr., PhD. (2016: 100%  |  2017: 100%  |  2018: 100%)
Principal workplace:
Department of Chemistry, Biochemistry and Biophysics
Principal workplace:
Department of Chemistry, Biochemistry and Biophysics
Contributors:
Field of study:
120 - Chemistry, chemical technology and biotechnology
 
Financial indicators
 
NON-CAPITAL FUNDING in €
CAPITAL FUNDING in €
 
Allocated
Spent
Allocated
Spent
Allocated / Spent
Allocated / Spent
2016
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2017
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2018
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Spolu
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
 
Anotation
Hlavným cieľom projektu je efektívne použitie a rozvoj SERS techniky pri charakterizácii, detekcii a identifikácii farbív a kolorantov nachádzajúcich sa v železogalových atramentoch typických pre rôzne historické a kultúrne artefakty. Hoci SERS predstavuje významnú techniku detekcie a identifikácie organických farbív a pigmentov, jej rutinné použitie na analýzu rôznych umeleckých diel je ešte stále veľkou výzvou. Železogalové atramenty (ŽgA)sú pravdepodobne najdôležitejšími a najčastejšie používanými písacími a kresliacimi prostriedkami už od staroveku. Zatiaľ čo niektoré artefakty vykazujúce prítomnosť ŽgA sa nachádzajú vo výborných podmienkach, pri iných je viditeľná zmena farby až korózia písma a záznamov vedúca niekedy až k ich úplnej degradácii. Výskum projektu bude zameraný predovšetkým na charakterizáciu rôznych ŽgA pripravených v laboratóriu a použitých na prípravu referenčných vzoriek, ako aj na ich detekciu a identifikáciu v reálnych umeleckých objektoch a na vyhodnotenie pozorovanej degradácie.
The main objective of the project is the effective use and development of SERS techniques in the characterization, detection and identification of dyes and colorants found in ferrogallic inks typical of various historical and cultural artifacts. Although SERS represents an important technique for the detection and identification of organic dyes and pigments, its routine application to the analysis of various works of art is still a major challenge. Ferrogallic inks (FGIs)are probably the most important and commonly used writing and drawing media since antiquity. While some artefacts showing the presence of ŻgA are found in excellent conditions, others show discolouration and even corrosion of writing and records, sometimes leading to their complete degradation. The research of the project will focus primarily on the characterisation of the different ŽgA prepared in the laboratory and used for the preparation of reference samples, as well as on their detection and identification in real art objects and the evaluation of the observed degradation.
 
Publication outputs