Project sheet

Practical education for pharmacists as a tool for improving the quality of university education from the subject "Health and Pharmaceutical Hygiene"

 
Basic information
Slovak title:
Praktické cvičenie pre farmaceutov ako nástroj zvyšovania kvality vysokoškolskej výučby z predmetu "Hygiena zdravotníckych a farmaceutických zariadení"
Registration No.:
004UVLF-4/2020
Source:
Cultural and educational grant agency (Ministry of education, science, research and sport of the Slovak Republic)
Implementation time:
2020 - 2022
Principal (UVMP):
Vargová Mária, doc. MVDr., PhD. (2020: %  |  2021: %  |  2022: %)
Principal workplace:
Department of Public Veterinary Medicine and Animal Welfare
Principal workplace:
Department of Public Veterinary Medicine and Animal Welfare
Contributors:
Gregová Gabriela, doc. MVDr., PhD. (2020: %  |  2021: %  |  2022: %)
Veszelits Laktičová Katarína, MVDr., PhD. (2020: %  |  2021: %  |  2022: %)
Sasáková Naďa, doc. MVDr., PhD. (2020: %  |  2021: %  |  2022: %)
Szabóová Tatiana, MVDr., PhD. (2020: %  |  2021: %  |  2022: %)
Hromada Rudolf, MVDr., PhD. (2020: %  |  2021: %  |  2022: %)
Field of study:
200 - Veterinary Sciences
 
Financial indicators
 
NON-CAPITAL FUNDING in €
CAPITAL FUNDING in €
 
Allocated
Spent
Allocated
Spent
Allocated / Spent
Allocated / Spent
2020
2679
2679
0
0
2679 / 2679
0 / 0
2021
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2022
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Spolu
2679
2679
0
0
2679 / 2679
0 / 0
 
Anotation
Vzdelávanie a jeho modernizácia v praktickej výučbe reflektuje na zmeny potrieb v edukácii z hľadiska požiadaviek kladených na vysoké školy. Problematika hygieny zdravotníckych a farmaceutických zariadení zohráva kľúčovú úlohu nie len z teoretického ale aj z praktického hľadiska. V súčasnosti význam hygieny vzrastá vo viacerých odvetviach, no najmä v zdravotníctve a farmaceutickej oblasti, čím sa zvyšujú nároky na hygienicko-epidemiologický režim. Ochorenia spôsobené šírením mikroorganizmov sa vyskytujú hlavne v období, kedy dochádza k nedostatkom v dodržiavaní zásad asanácie. Dodržaním hygieny prostredia sa dá zabrániť vypuknutiu a šíreniu infekčných chorôb. Výberom vhodných dezinfekčných prostriedkov a pravidelnou frekvenciou vykonávania asanácie prostredia sa minimalizuje riziko mikrobiologickej kontaminácie a zlepšuje sa kvalita prostredia. Personál zdravotníckych a farmaceutických zariadení prichádzajúci do kontaktu s chorými pacientmi alebo zvieratami sú vystavení pôsobeniu rôznych nozokomiálnych nákaz a zoonotických ochorení. Z tohto dôvodu je zodpovednosťou prevádzkovateľa každého zdravotníckeho a farmaceutického zariadenia vypracovať prevádzkový poriadok, ktorého súčasťou je asanačný plán, ktorý musí byť v súlade s platnými zákonmi a legislatívou danej krajiny. Správnymi návykmi pri vykonávaní dezinfekčného procesu, dôkladným výberom dezinfekčného prostriedku a správnym striedaním prípravkov dochádza k želanej eliminácii patogénnych zárodkov. Vytvorenie a ochrana vhodných životných, pracovných a sociálnych podmienok sú nie len požiadavkou pozitívneho rozvoja ľudskej spoločnosti, ale aj základným predpokladom pre prácu v farmaceutických a zdravotníckych zariadeniach, v ktorých je vysoký predpoklad styku s biologickými noxami. Pri voľbe spôsobu sanitácie a výbere dezinfekčného prostriedku sa vychádza z poznatkov o odolnosti mikroorganizmov na účinok dezinfekčnej látky, o účinnosti samotných dezinfekčných prostriedkov a o možnom negatívnom dopade na životné prostredie. Samozrejme, je potrebné taktiež zohľadniť aj iné faktory, ako sú kvalita ovzdušia, vody, pôvod a druh odpadu tvoreného v zdravotníckom zariadení. Zo zdravotného hľadiska nadobúda kvalita vzduchu vnútorného prostredia veľký význam. V dôsledku vysokej návštevnosti farmaceutických a zdravotníckom zariadení pacientmi alebo chorými zvieratami trpiacimi rôznymi infekčnými ochoreniami, je zvýšené riziko výskytu mikroorganizmov v ovzduší. Mikroorganizmy môžu spôsobovať celú radu infekčných ochorení a kontamináciu liečiv, preto je snaha o redukciu ich množstva v lekárni v posledných rokoch predmetom záujmu mnohých štúdií. Predložený učebný text pre praktickú výučbu bude spracovaný v intenciách najnovších trendov súvisiacich s hygienickými požiadavkami kladenými na farmaceutické a zdravotnícke zariadenia pri implementácii súčasnej legislatívy EU.
Education and his modernization of practical training reflects on the changing requirements in education terms of the requirements placed on universities. The issue of hygiene, medical and pharmaceutical facilities plays a key role not only in theory but also in practical terms. In present is increasing the importance of hygiene in many several sectors, but especially in the healthcare and pharmaceutical field, thereby is increasing the claims for the epidemiological mode. Diseases caused by microorganisms is mainly spreading at time when there is a lack of respect for the principles of sanitation. Compliance with environmental hygiene can prevent the outbreak and spread of infectious diseases. Selecting, the suitable disinfectant regular of frequency and carrying out the sanitation of environmental is minimizing the risk of microbial contamination and improves the quality of the environment. The personnel of medical and pharmaceutical facilities are exposes to sick patients or animals to a variety of nosocomial infections and zoonotic diseases. From this reason, it is the responsibility of each operator of medical, pharmaceutical devices prepare the operating rules, which includes sanitation, and it must comply with applicable laws and legislation of the country. With properly habits in carrying out disinfection process, with careful selection of disinfectant is coming a desired elimination of pathogenic germs. Creation and protection of suitably environmental, working and social conditions are not only requirement for the positive development of human society, but also supposition medical and pharmaceutical facilities, in which the high assumption contact with the biological noxious substance. At choosing the method of selecting and sanitation, disinfectant is starting from knowledge of the resistance of microorganisms’ resistance to the effect of the disinfectant, the effectiveness of disinfectants and about the possible negative impact on the environment. Of course, it should be also take into account other factors such as air quality, water, origin and type of waste produced in the pharmaceutical facilities. From a health perspective, the quality of air indoor environment has a great significance. Due to the high visits of pharmaceutical and health centres by patients or sick animals, suffering on the various infectious diseases is it increasing the risk of microorganisms in the air. Microorganisms can cause a variety of infectious diseases and contamination of drugs, so it is an effort to reduce their amount in a pharmacy in recent years it is a main object of studies. The present teaching text for practical training it will processed in the intentions of the latest trends related with hygiene requirements pharmaceutical and medical facilities in implementation of present EU legislation.
 
Publication outputs