Project sheet

Evaluation of the angiogenic potential of innovative porous biomaterials developed for bone tissue regeneration using alternative in vitro and in vivo methods.

 
Basic information
Slovak title:
Hodnotenie angiogénneho potenciálu vybraných inovatívnych pórovitých biomateriálov vyvíjaných pre regeneráciu kostného tkaniva s využitím alternatívnych in vitro a in vivo metód.
Registration No.:
IGA-ESGV/07/2024
Source:
UVMP Internal grant agency
Implementation time:
2024 - 2026
Principal (UVMP):
Demčišáková Zuzana, RNDr., PhD. (2024: %  |  2025: %  |  2026: %)
Principal workplace:
Department of morphological disciplines
Principal workplace:
Department of morphological disciplines
Contributors:
Field of study:
200 - Veterinary Sciences
 
Financial indicators
 
NON-CAPITAL FUNDING in €
CAPITAL FUNDING in €
 
Allocated
Spent
Allocated
Spent
Allocated / Spent
Allocated / Spent
2024
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2025
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2026
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Spolu
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
 
Anotation
Projekt je zameraný na štúdium procesu angiogenézy a angiogénneho potenciálu inovatívnych pórovitých biomateriálov a tkanivových konštruktov určených pre oblasť regeneračnej medicíny, ktorý je nevyhnutným predpokladom ich biokompatibility. Angiogenézu vo vzťahu k testovaným biomateriálom, resp. biopolymérnym kompozitom so špecifickými fyzikálno-chemickými charakteristikami a povrchovou bioaktivitou, budeme hodnotiť využitím in vitro a in vivo metód. Biomateriály budú testované v podmienkach in vitro so zameraním sa na osídlenie materiálu bunkami, predovšetkým mezenchýmovými kmeňovými bunkami a endotelovými bunkami. Kmeňové bunky sa budú podieľať na tvorbe regenerovaného kostného tkaniva svojou schopnosťou diferenciácie smerom k osteoblastom, a tiež schopnosťou spontánne vytvárať spolu s endotelovými bunkami tubulárne štruktúry podobné kapiláram vo vhodných trojrozmerných matriciach. Ako in vivo animálny model použijeme cievy vysokovaskularizovanej chorioalantoickej membrány (CAM) vyvíjajúceho sa vtáčieho embrya. V posledných rokoch sa používanie CAM stalo integrálnou súčasťou procesu testovania biokompatibility pri vývoji inovatívnych materiálov určených pre regeneračné stratégie a aplikácie tkanivového inžinierstva. V predkladanom projekte, ktorý je zameraný na hodnotenie angiogénneho potenciálu biomateriálov a tkanivových konštruktov s využitím in vitro a in vivo alternatívnych metód, sa zameriame na komplexné makroskopické, histologické, imunohistochemické a molekulárno-biologické hodnotenie biokompatibility acelulárnych biopolymérov, ako aj materiálov s nasadenými bunkami, ktoré sú určené pre klinické použitie v oblasti regenerácie defektov tvrdých tkanív. Dlhodobá udržateľnosť novovytvorenej a overenej koncepcie bude zabezpečená vydaním publikácií vo vedeckých impaktovaných periodikách, ako aj disemináciou získaných skúseností členmi riešiteľského kolektívu a prezentáciou dosiahnutých výsledkov na národnej a medzinárodnej úrovni. Riešením predkladaného projektu zabezpečíme upevnenie medzinárodnej spolupráce so špičkovými zahraničnými pracoviskami v Belgicku, Rakúsku, Českej republike a Poľsku. Nadviazanie spolupráce so zahraničnými pracoviskami prinesie na pracovisko Katedry morfologických disciplín, ako aj Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie možnosti spolupráce, a to predovšetkým vo vysokoaktuálne skúmanej a atraktívnej oblasti regeneračnej medicíny.
 
Publication outputs