Fitnes redukujúci efekt parazitárnych infekcií na preferencie mikrohabitatov rýb v procese osídľovania nového koryta rieky.
Základné údaje
Anglický názov:
Fittness reducing effect of parasitic infections to fish microhabitat preferences in the process of new river bed settlement.
Registračné číslo:
1/0847/13
Zdroj:
Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV (VEGA)
Doba realizácie:
2014 - 2016
Hlavný partner:
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Partneri:
Prešovská univerzita v Prešove
Riešiteľ (UVLF):
Koščová Lenka, MVDr., PhD. (2014: 100% | 2015: 100% | 2016: 100%)
Pracovisko riešiteľa:
Katedra chovu a chorôb zveri, rýb a včiel, ekológie a kynológie
Pracovisko riešiteľa:
Katedra chovu a chorôb zveri, rýb a včiel, ekológie a kynológie
Spoluriešitelia:
Šmiga Ľubomír, MVDr., PhD. (2014: 50% | 2015: 50% | 2016: 50%)
Vedný odbor:
200 - Veterinárske vedy
Finančné ukazovatele
BEŽNÉ v €
KAPITÁLOVÉ v €
Pridelené
Čerpané
Pridelené
Čerpané
Pridelené / Čerpané
Pridelené / Čerpané
2014
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2015
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2016
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Spolu
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Anotácia
Súčasťou globálnych zmien je aj zvýšená rozkolísanosť prietokov spojená s extrémnymi vodnými stavmi, vedúcimi k záplavam. Najčastejší spôsob riešenia týchto problémov, hlavne v intraviláne, je v súčasnosti ešte stále regulácia toku. Čím ďalej tým viac sa v rozvinutých krajinách stretávame s opačným javom - renaturáciou skanalizovaných riek. Aj v jednom aj v druhom prípade je očakávanie reakcií vodných živočíchov na tieto výrazne zásahy do biotopu skôr ruletou, ako exaktne známym procesom. Premiestnenie skoro 3 km toku Nitry a jej prítoku Handlovky, v dôsledku rozšírenia ťažby uhlia, ponúka prirodzený experiment pre biológov a ekológov, ktorý by bolo veľmi ťažko namodelovať v laboratórnych podmienkach. Sledovať tieto procesy priamo v teréne je predpokladom pre fundované prognózy pri podobných zásahoch do tokov v budúcnosti.
The high flow ambivalency connected with the extreme water levels, and the floods consequent upon this, are due to the global climate changes. The main method used to solve this problem is still - especially in urbanized area - river regulation. To the contrary, in developed countries, the different way of solution - renaturation of canalized rivers can be observed. In both cases, the responses of biota on the habitat changes is not predictable, but very questionable. Channel shift of the nearly 3 km long section of river Nitra and its Handlovka tributary, as the consequence of the local mining activities, serves the unique natural experiment to biologists and ecologists, hardly to simulate in the laboratory conditions. Definitely, investigation and monitoring of such unusual processes „in medias res“ is the first step to make the well-founded prognosis and correct decisions in future related river regulations.
Publikačné výstupy