The study of the angiogenic response of the vessels of the chorioallantoic membrane of the avian embryo in relation to the selected innovative biomaterials intended for regenerative medicine.
Basic information
Slovak title:
Štúdium angiogénnej odpovede ciev chorioalantoickej membrány vtáčieho embrya vo vzťahu k vybraným inovatívnym biomateriálom určených pre regeneračnú medicínu.
Registration No.:
14/2023
Source:
UVMP Internal grant agency
Implementation time:
2023 - 2024
Principal (UVMP):
Demčišáková Zuzana, RNDr., PhD. (2023: 100% | 2024: 100%)
Principal workplace:
Department of morphological disciplines
Principal workplace:
Department of morphological disciplines
Contributors:
Field of study:
200 - Veterinary Sciences
Financial indicators
NON-CAPITAL FUNDING in €
CAPITAL FUNDING in €
Allocated
Spent
Allocated
Spent
Allocated / Spent
Allocated / Spent
2023
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2024
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Spolu
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Anotation
Projekt je zameraný na štúdium procesu angiogenézy a angiogénneho potenciálu inovatívnych biomateriálov určených pre oblasť regeneračnej medicíny, ktorý je nevyhnutným predpokladom ich biologickej kompatibility. Angiogenézu vo vzťahu k testovaným biomateriálom, resp. biopolymérnym kompozitom so špecifickými fyzikálno-chemickými charakteristikami a povrchovou bioaktivitou, budeme hodnotiť využitím ciev vysokovaskularizovanej chorioalantoickej membrány (CAM) vyvíjajúceho sa vtáčieho embrya, ktorá je používaná ako experimentálny model na štúdium angiogenézy a jej inhibície v reakcii na tkanivá, bunky a rozpustné faktory. V posledných rokoch sa používanie CAM stáva integrálnou súčasťou procesu testovania biokompatibility pri vývoji inovatívnych materiálov určených pre regeneračné stratégie a aplikácie tkanivového inžinierstva. V predkladanom projekte, ktorý je zameraný na hodnotenie angiogénneho potenciálu biomateriálov s využitím CAM testu ako in vivo alternatívneho animálneho modelu, sa zameriame na makroskopické, histologické, imunohistochemické a molekulárno-biologické hodnotenie biokompatibility acelulárnych biopolymérov na báze chitosanu, ktoré sú určené pre klinické použitie v oblasti regenerácie defektov tvrdých tkanív, v závislosti od pridania rastových faktorov, ako aj inhibítorov tyrozínkináz. Východiskom je analýza angiogénneho potenciálu vybraných biopolymérnych kompozitov, ktoré sú vyvíjané a syntetizované na Ústave materiálového výskumu SAV v Košiciach. Dlhodobá udržateľnosť novovytvorenej a overenej koncepcie bude zabezpečená vydaním publikácií vo vedeckých impaktovaných periodikách, ako aj disemináciou získaných skúseností členmi riešiteľského kolektívu a prezentáciou dosiahnutých výsledkov na národnej a medzinárodnej úrovni.
Publication outputs