Štúdium angiogénnej odpovede ciev chorioalantoickej membrány vtáčieho embrya vo vzťahu k vybraným inovatívnym biomateriálom určených pre regeneračnú medicínu.
Základné údaje
Anglický názov:
The study of the angiogenic response of the vessels of the chorioallantoic membrane of the avian embryo in relation to the selected innovative biomaterials intended for regenerative medicine.
Registračné číslo:
14/2023
Zdroj:
Interná grantová agentúra UVLF v Košiciach
Doba realizácie:
2023 - 2024
Riešiteľ (UVLF):
Demčišáková Zuzana, RNDr., PhD. (2023: 100% | 2024: 100%)
Pracovisko riešiteľa:
Katedra morfologických disciplín
Pracovisko riešiteľa:
Katedra morfologických disciplín
Spoluriešitelia:
Vedný odbor:
200 - Veterinárske vedy
Finančné ukazovatele
BEŽNÉ v €
KAPITÁLOVÉ v €
Pridelené
Čerpané
Pridelené
Čerpané
Pridelené / Čerpané
Pridelené / Čerpané
2023
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
2024
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Spolu
0
0
0
0
0 / 0
0 / 0
Anotácia
Projekt je zameraný na štúdium procesu angiogenézy a angiogénneho potenciálu inovatívnych biomateriálov určených pre oblasť regeneračnej medicíny, ktorý je nevyhnutným predpokladom ich biologickej kompatibility. Angiogenézu vo vzťahu k testovaným biomateriálom, resp. biopolymérnym kompozitom so špecifickými fyzikálno-chemickými charakteristikami a povrchovou bioaktivitou, budeme hodnotiť využitím ciev vysokovaskularizovanej chorioalantoickej membrány (CAM) vyvíjajúceho sa vtáčieho embrya, ktorá je používaná ako experimentálny model na štúdium angiogenézy a jej inhibície v reakcii na tkanivá, bunky a rozpustné faktory. V posledných rokoch sa používanie CAM stáva integrálnou súčasťou procesu testovania biokompatibility pri vývoji inovatívnych materiálov určených pre regeneračné stratégie a aplikácie tkanivového inžinierstva. V predkladanom projekte, ktorý je zameraný na hodnotenie angiogénneho potenciálu biomateriálov s využitím CAM testu ako in vivo alternatívneho animálneho modelu, sa zameriame na makroskopické, histologické, imunohistochemické a molekulárno-biologické hodnotenie biokompatibility acelulárnych biopolymérov na báze chitosanu, ktoré sú určené pre klinické použitie v oblasti regenerácie defektov tvrdých tkanív, v závislosti od pridania rastových faktorov, ako aj inhibítorov tyrozínkináz. Východiskom je analýza angiogénneho potenciálu vybraných biopolymérnych kompozitov, ktoré sú vyvíjané a syntetizované na Ústave materiálového výskumu SAV v Košiciach. Dlhodobá udržateľnosť novovytvorenej a overenej koncepcie bude zabezpečená vydaním publikácií vo vedeckých impaktovaných periodikách, ako aj disemináciou získaných skúseností členmi riešiteľského kolektívu a prezentáciou dosiahnutých výsledkov na národnej a medzinárodnej úrovni.
Publikačné výstupy