Project sheet

The modernization and the making the teaching process of analytical disciplines in the study programme of pharmacy more attractive

 
Basic information
Slovak title:
Modernizácia a zatraktívnenie procesu výučby analytických disciplín v študijnom programe farmácia
Registration No.:
008UVLF-4/2017
Source:
Cultural and educational grant agency (Ministry of education, science, research and sport of the Slovak Republic)
Implementation time:
2017 - 2019
Principal (UVMP):
Šuleková Monika, RNDr., PhD. (2017: 50%  |  2018: 50%  |  2019: 50%)
Principal workplace:
Department of Chemistry, Biochemistry and Biophysics
Principal workplace:
Department of Chemistry, Biochemistry and Biophysics
Contributors:
Hudák Alexander, doc. RNDr., PhD. (2017: 50%  |  2018: 50%  |  2019: 50%)
Salayová Aneta, RNDr., PhD. (2017: 30%  |  2018: 30%  |  2019: 30%)
Sobeková Anna, doc. Ing., PhD. (2017: 10%  |  2018: 10%  |  2019: 10%)
Field of study:
180 - Medical, pharmaceutical and non-medical health sciences
 
Financial indicators
 
NON-CAPITAL FUNDING in €
CAPITAL FUNDING in €
 
Allocated
Spent
Allocated
Spent
Allocated / Spent
Allocated / Spent
2017
4011
4011
0
0
4011 / 4011
0 / 0
2018
4244
4244
0
0
4244 / 4244
0 / 0
2019
4216
4216
0
0
4216 / 4216
0 / 0
Spolu
12471
12471
0
0
12471 / 12471
0 / 0
 
Anotation
Analytická chémia je povinný študijný dvojsemestrálny predmet, ktorý sa vyučuje v zimnom a v letnom semestri druhého ročníka študijného programu farmácia. Z dôvodu nedostatku adekvátnej študijnej literatúry v slovenskom jazyku práve pre študentov farmácie je cieľom predkladaného projektu spracovať modernú vysokoškolskú učebnicu vhodnú nielen pre štúdium farmaceutického, ale aj chemického zamerania. Významná časť učebnice bude venovaná inštrumentálnym metódam. Jej súčasťou budú schémy vystihujúce podstatu jednotlivých metód, s cieľom pomôcť študentom vytvoriť predstavu o základnom princípe metódy a podporiť logické myslenie študenta. V štúdiu farmácie má v učebnom pláne nezastupiteľné miesto aj študijný predmet Analýza liečiv, vyučovaný v zimnom semestri štvrtého ročníka študijného programu farmácia. Cieľom projektu je vypracovať aj študijný materiál vhodný na výučbu praktických cvičení z Analýzy liečiv a zmodernizovať výučbový proces zapojením výpočtovej techniky a zavedením úloh s využitím moderných inštrumentálnych zariadení. V súčasnosti sa čoraz väčší záujem v samotnom procese vyučovania upriamuje na interaktívny a vizuálne pútavý obsah, ktorý študentom umožní aktívne sa zapojiť do výučby, a tým zvyšovať ich pozornosť, vnímanie, či samotný záujem o preberané učivo. Vhodným prostriedkom na docielenie modernejšieho a atraktívnejšieho vyučovania, s možnosťou priamej spolupráce vyučujúceho so študentmi, sa javí interaktívna tabuľa. Aktívnym využívaním tejto tabule sa samotný proces výučby posúva od vyučovania k učeniu zážitkovou metódou, čo v konečnom dôsledku vyústi do väčšej angažovanosti a záujmu študentov.
The Analytical chemistry is an obligatory two-semester discipline that is taught both in the winter and in the summer semester of the second year of the study programme of pharmacy. Due to the lack of adequate study literature in the Slovak language for the students of pharmacy, the goal of the proposed project is to compile a modern university textbook suitable not only for the study purposes of the pharmacy, but also for the study of chemistry-oriented study programmes. A significant proportion will be devoted to instrumental methods which will equally incorporate the schemes capturing and reflecting the essence of different methods in order to support students' logical thinking. The discipline called the Analysis of drugs, taught in the winter semester of the fourth year of the study programme of pharmacy, has an irreplaceable place in the study programme. The project aims to develop a study material suitable for teaching of practical classes of the Analysis of drugs and to introduce the modernization of learning process by means of involving the computer technology and the modern instrumental equipment. At present, in the process of teaching, more and more attention is devoted to an interactive and visually engaging content that will enable students to actively participate in learning, thereby increasing their attention, perception, and the very interest in the subject-matter being discussed. One of appropriate means to achieve a more modern and more attractive teaching process with the direct cooperation between students and their teacher is represented by the interactive whiteboard. An active use of this board in the teaching process shifts the process from pure teaching to learning by experiential method, which ultimately results in greater involvement and interest of students.
 
Publication outputs